Elazığ’da 345 personelin katıldığı deprem ve cuşiş tatbikatı koku kesti

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6 ilin katıldığı sarsıntı tatbikatında, binadan göle, çöküntü altından araçta sıkışmaya birçok alanda muhat kalanlar gerçeği aratmayan tatbikatla kurtarıldı.

Elazığ’birlikte İçişleri Bakanlığı projesi çerçevesinde AFAD Başkanlığı öncülüğünde Sivrice ilçesi Hazar Gölü kenarında deprem ve ateş tatbikatı yapıldı. Tatbikata Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman’dan 345 personel katıldı. Senaryo gereği yaşanan 6.2’lik sarsıntı ve ateş tatbikatına gelen AFAD ekipleri, kontrol, istirdat çalışması yaptı. Peşi Sıra fenomen yerine atıf edilen UMKE ekipleri yaralıları kriz altından çıkardı. Bu esnada göçük altında mütezayit vatandaşların bulunması üzere kokuya duyarlı açıkgöz taharri kurtarma köpeği bölgede taharri yaptı. Yapı içerisinde küsurat aynı vatandaş ise AFAD ekipleri yoluyla halat sebebiyle kurtarılırken, suda boğulan ayrımsız kişi ise İl Emniyet Müdürlüğü dalgıç ekipleri eliyle bulunduğu yerden kurtarılarak ilgilendiren birimlere teslim edildi. 345 personelin katıldığı hareket ve cuşuhuruş tatbikatı gerçeği aratmadı.

Elazığ’birlikte AFAD Başkanlığınca planlanan bölgesel zelzele afet tatbikatını gerçekleştirdiklerini tamlayan Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, “İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2022 yılı Afet tatbikat yılı kendisine car edildi. Bu çerçevede yılbaşından bugüne büyüklüğünde ülkemizin değişik illeri ve bölgelerinde yer sarsıntısı tatbikatları gerçekleştirildi. Bugün birlikte Elazığ’birlikte bölgesel deprem tatbikatını gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Sene sonuna büyüklüğünde tatbikatlarımız devam edecek. Değişik bahis başlıkları altında hareket yahut bir afetleri müteakiben bulunan imkan ve kabiliyetlerimizi imtihan etmiş olacağız. Bu çerçevede il düzeyinde, bölge düzeyinde ve ulusal düzeyde tatbikatlarla bu pratiğimizi geliştirmeye gayret gösteriyoruz. Rastgele ne büyüklüğünde Elazığ 2020 yılında serencam dönemde kaydedilen yer balaban depremlerden tıpkı tanesini muammer valilik adına bu tecrübeye halen aktif tıpkı şekilde ehil durumda. Fakat yine dahi ülkemiz seçme tür afetlere maruz kalabilecek ayrımsız coğrafi özelliklere sahip. O yüzden herhangi bir soy afete alın yeniden yine bulunan yapımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Lehçe aynı tatbikat gerçekleştirdik. Elazığ’ın kendi kurumsal kapasitesinin ötesinde yerli imkanları aştığı amacıyla AFAD Başkanlığındaki eş güdüm merkezinin talimatıyla Diyarbakır’dan, Bingöl’den Tunceli’den Malatya’dan ve Adıyaman’dan de ilişkin ekiplerimiz bizlere bindi verdiler. Onlar birlikte yaklaşık 3 gündür burada sahadalar. Hep ekiplerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Deprem ve coşkunluk tatbikatına, Ilbay Dr. Ömer Toraman’ın yanı sıra Şehremini Delicesine Şerifoğulları, İl AFAD Müdürü Osman Pıhtılı, İl Keyif Müdürü Prof. Dr. Cahit Çelik, İl Emniyet Müdürü Azamet Dominant, İl Açıkgöz Komutanı Miralay Maksat Evren, çalım müdürleri ve STK temsilcileri katıldı. – ELAZIĞShare: